0
Çocuğunuz Okula Hazır mı?

Okula başlama hem aile için, hem de çocuk için önemli bir adımdır. Okula başlama olayı çocuğun toplumsallaşma sürecinde önemli bir basamaktır. Okul öncesi eğitim, bir anlamda çocuğun aile dışına attığı ilk adım olarak düşünülmelidir. Çocuk doğduğu aile ortamı içerisinde fiziksel ve duygusal gelişimini sürdürerek büyür ancak ilk 2-3 yılı tamamladıktan sonra sosyal aile ortamı yeterli olmamaya başlar, işte bu dönemde okul kavramı devreye girer. Okula uyumun kolay ve sorunsuz olması; çocuğun gelecekte mutlu ve başarılı olması, aynı zamanda olumlu kişilik gelişimi için son derece önemlidir.

 

     Okulun açıldığı ilk günlerde ağlama, okula gitmek istememe, anne babadan ayrılmama gibi davranışların görülmesi normaldir. O güne kadar her türlü ihtiyacı ev ortamında karşılanmış olan çocuk, sosyal olarak pek çok açılıma ihtiyaç duysa da; aile ortamından sonra bilmediği bir ortama girme durumunda elbette ki kaygılanacaktır. Bu yeni durum karşısındaki kaygının derecesi çocuklar arasında farklılık gösterebilir. Çünkü her çocuğun bireysel özellikleri ve gelişim süreci farklıdır. Çoğunlukla koruyucu ve bağımlı aile ortamında yetişen,  çevre ile iletişimi az olan, okul ile ilgili olumsuz düşüncelere sahip olan çocuklarda bu kaygı durumu daha yoğun yaşanır. Anne ve babaya bağımlı olmayan, kişiliği gelişmiş, kendine güveni olan çocuklarda ise uyum süreci daha kolay olmaktadır. Ayrıca çocuğun okula başladığında kendini ifade edebilme, beslenme, temizlik gibi öz bakım becerilerine sahip olması uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

 

     Ailelerin de sürece duygusal olarak hazır olmaları çok önemlidir. Bu süreç içerisinde ailelerde de birçok kaygı yaşanmaktadır. Bazen aileler çocuklarından ayrıldıkları için suçluluk duygusu yaşar ve üzüntü duyarlar bu kaygı ve üzüntü durumu en hızlı şekilde çocuğa yansır ve çocuğun okula uyumunu olumsuz yönde etkiler. Çoğunlukla karşılaşılan bu durum ailelerin, çocuklarının ağlamalarına dayanamadıkları noktada okuldan alma davranışı göstermeleridir. Bu tutum çocuğun gelişimi için oldukça olumsuz ve tehlikeli bir durumdur. Ailelerin bu kısa süreli ayrılık sürecine hazır olması ya da iki tarafında ayrılık anksiyetesi yaşamaması için arzu edilirse kurum psikoloğu ile hareket edilmesi öngörülür.

 

 

 

 Çocuğun okula uyumunun kolaylaştırılması ailelerin yapması gerekenler;

*Ailenin göstereceği kararlılık, sabır, okul öncesi eğitime ve başladığı kuruma gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır.

* Okulda neler yapıldığına dair çocukta bir öngörü oluşturulmalıdır. (Okulda yeni arkadaşlar edineceği, yeni oyunlar/şarkılar öğreneceği, değişik oyuncaklarla oynayacağı anlatılmalıdır.)

*Çocuk önceden okulla ilgili bilgilendirilmeli, , okul açılmadan okul gezdirilmeli, öğretmeni ile tanıştırılmalıdır.

*Çocuğa, okulun güven duyacağı bir ortam olduğu anlatılmalı ve kaygısına anlayış gösterilip, paylaşılarak azaltılmalıdır.

*Okulun sadece çocukların gidebileceği bir ortam olduğu söylenerek, çocuk arkadaşları ile eğlenirken anne babanın işte olacağı bilgisi verilmelidir.

*Uykusuz kalan çocuklar daha da huzursuzlaşır ve bu durum okula gitme sürecini etkiler. Bu sebeple çocuğun düzenli uyku uyuması sağlanmalıdır.

*Çocuğun evden çıkarken olumlu duygular içerisinde olmasına dikkat edilmelidir.

*Çocukla vedalaşma mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.

*Çocuğa, okul çıkışı alınacağı söylenip, çıkış saatinde okulda hazır bulunmaya özen gösterilmelidir.

*Çocuğu disipline etmek için okul ve öğretmeni otorite unsuru olarak gösterilmemelidir.

*Eve gelindiğinde okulda yaşananlarla ilgili sohbet edilmeli eğer çocuk reddederse böyle bir durumda ısrar edilmemelidir.

*Uyum sorunları hafta başından hafta sonuna doğru aşağı ivme gösterecektir. Ancak hafta sonundan sonra bu ivme tekrar tepe yapabilir. Bu normal bir süreçtir. Sabır, sakinlik, kararlılık bu süreci kısaltıcı faktörlerdir.

Bu önerilere uyulması halinde, çocuğun uyum problemi 2-3 haftayı aşıyorsa ve uyumsuzlukta azalma görülmüyorsa kurum psikoloğuna başvurmanız tavsiye edilir.

Çocuklar yaşamları boyunca uzun bir eğitim sürecinden geçeceklerdir. Bu süreçte anne ve babalarının yanında olması, başarılarını ve mutluluklarını doğrudan etkileyecektir.  Hep birlikte mutluluk ve başarı dolu bir yıl geçirmemiz dileğimizle

Özel Masal Vadisi Anaokulu

Rehberlik Servisi

03423223778

Bookmark and Share